Gülfem Saydan Sanver

Dr. Gülfem Saydan Sanver liseyi Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nde, üniversiteyi Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde okudu.

Dört yıl Citibank N.A’in Risk Yönetimi bölümünde müdür yardımcılığı görevini üstlenen Gülfem Saydan Sanver, 2004 yılında Sorbonne Üniversitesi’nde “Siyasal İletişim” yüksek lisansı yapmak üzere Paris’e gitti. Yüksek lisans döneminde “Algılama Teorileri” üzerine çalıştı ve bu konuda yüksek lisans tezi yazdı.

Sorbonne Üniversitesi’ne başladığı doktora tezinde, siyasal partilerin genel seçim kampanyalarında uyguladıkları seçim stratejilerini araştırdı. 27 Haziran 2012 tarihinde jürinin oy birliği ile yüksek onur ödülü alan tezi 22 Temmuz 2007 seçimleri özelinde üç partinin (AKP, CHP, MHP) karşılaştırmalı seçim kampanyası analizlerini içermektedir.

2007 ve 2009 yıllarında birer dönem Yeditepe Üniversitesi’nde sosyolojiye giriş dersleri veren Gülfem Saydan Sanver, 2010 yılında da Galatasaray Üniversitesi’nde de TÜBİTAK destekli araştırma projesi kapsamında “Türk iş dünyasındaki seçkinlerin siyasi seçkinlerle karşılıklı bağımlılık ilişkileri ve küreselleşme karşısında farklı bütünleşme eğilimleri” üzerine araştırma projesinde yer aldı.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç’in seçim kampanyasında siyasal iletişim direktörlüğü yaptı ve seçim sonucunda CHP 1989 yılından beri ilk kez bu ilçede seçim kazandı. 2014 yerel seçimlerinde direktörlüğünü üstlendiği seçim kampanyası ile de Sarıyer’de %51’lik başarı yakaladı ve bu sonuç ile Sarıyer iki seçim arası en çok oy yükselten ilçelerden biri oldu.  Fransa, Burkina Faso başta olmak üzere Avrupa ve Afrika’daki farklı ülkelerde seçim kampanyalarını inceleme imkanı bulan Sanver uluslararası kampanya tecrübelerini yerel dinamiklere uyarlayarak farklı kampanya modelleri üzerinde çalıştı.

Dr. Gülfem Saydan Sanver 2010 yılında siyasal iletişim üzerine uzmanlaşmış danışmanlık firması Element Strateji Yönetimi ve Danışmanlık Ltd. Şti’ni kurdu.  Şirketinin ana hedefi, siyasal iletişim konusunda akademik bilgi birikimi ile saha tecrübelerini birleştirerek bilimsel temele dayalı başarılı kampanyalar düzenlemektir. Yurt dışında kurduğu çözüm ortaklıklarıyla yerel dinamikleri birleştirerek geliştirdiği ürün ve hizmet seçenekleri ve verdiği eğitimler doğrultusunda siyasi partilere, şirketlere, adaylara ve sivil toplum örgütlerine stratejik ve siyasal iletişim danışmanlığı hizmet vermeyi sürdürüyor.

2013 yılından itibaren merkezi Denver/Colorado’da bulunan RBI Strategies & Research (AKA Ridder/Braden, Inc) firmasının da resmi temsilciliğini yürütüyor.

Türkiye’deki “Seçim Kampanyaları ve Siyasi Partilerin Karşılaştırmalı Seçim Stratejileri” üzerine yaptığı çalışma 2013 yılında A.N.R.T Yayınevi tarafından Fransa’da basılarak bu konuda Avrupa’da yayınlanan ilk kitap oldu. Sosyo-ekonomik ve kültürel sınıf farklılıklarının algılama üzerindeki etkileri üzerine yazdığı ikinci kitabı “La Communauté Interprétative” (Yorumlayan Topluluklar), Editions Universitaires Européennes Yayınevi tarafından 2014 yılında Fransa’da basıldı.

Sanver 12 Kasım 2013 tarihinde Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (IAPC)’nin Yönetim Kurulu’na seçilerek derneğin en genç yönetim kurulu üyesi olmaya hak kazandı.

Sosyo-ekonomik ve kültürel sınıf farklılıklarının algılama üzerindeki etkileri hakkında yazdığı ikinci kitabı (La Communaute Interpretative) da Editions Universitaires Européennes yayınevi tarafından 2014 yılında Fransa’da basıldı.

2015 yılında Türkiye’de siyasi seçim kampanyaların marketing alanına uygulamaları üzerine uluslararası konferans düzenledi. Barack Obama’nın 2012 yılında seçim kazandıran ekibini İstanbul’a getiren Sanver bu alanda ilk uluslararası konferans düzenleyen isim oldu.

2015 yılında Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği’nden, Amerika’da siyaset iletişiminin Oscar’ı kabul edilen Pollie Award’ı Uluslararası Kategoride  En İyi Yazılı Materyal branşında kazandı. 2017’de Merkezi Washington’da bulunan ComPol dergisi tarafından Dünyanın En Başarılı 100 Stratejisti arasında gösterildi. 2017 Yılı Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC)  tarafından verilen, siyasal iletişim alanında Avrupa’nın en büyük yarışmasında Uluslararası Kategoride En iyi Sosyal Kampanya branşında 2017 Polaris Ödülü’ne layık görüldü.

Siyasal iletişim konusunda yurt dışıdaki gelişmeleri yakından takip eden Sanver’in Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği ve Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği üyelikleri de bulunuyor.

Siyasal iletişim konusunda yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip eden, Uluslararası Siyaset Psikolojisi Birliği (ISSP) ve Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği (AAPC) üyelikleri de bulunan Sanver çeşitli ulusal/ uluslararası üniversitelerde siyasal iletişim dersleri vermeye devam ediyor. 

CNN Türk’te, Ocak-Temmuz 2018 döneminde Türkiye’nin Gündemi Programı’nda yorumcu olan Sanver, halen çeşitli TV kanallarında ve internet gazetelerinde Türkiye’de siyaset ve seçim gündemi konularında analist olarak yorum yapıyor.