ABD’de siyaset iletişiminin Oscar’ı kabul edilen “Pollie Award” ödülünün de sahibi olan Gülfem Saydan Sanver, görüşleri kadar önerilerine de çok itibar edilmesi gereken bir isim. Hangi parti, hangi seçmen grubuna hitap ediyor? Hangi seçmen grupları bu seçimde kritik önem taşıyor? Hangi lider, nerede, hangi hatayı yapıyor? Hangi aday, hangi hamlesinde başarılı?…İşte bütün bu soruların yanıtları:

 Bütün partilerin milletvekilleri listeleri şaşırttı. Üç gündür bunu konuşuyoruz. Siz milletvekilleri listelerini nasıl değerlendirdiniz?

Listelerde heyecan yaratacak yeni isimlerin olmadığını görüyorum. Zaten listeler yeni isimler üzerinden değil, giden isimler üzerinden tartışılıyor. AKP’den bazı bakanların listelerde olmasına karşılık, bazılarının olmamasının da AKP’li seçmenin kafasını karıştırabileceğini düşünüyorum. Ancak iktidar partisinde aday gösterilen bakanların gösterildikleri yer ve sıralarına baktığımız zaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis seçimlerine verdiği önemi anlıyoruz. Listelerin genelinde üzüntü duyduğum en temel nokta ise kadın adayların sayıca az olmaları.

 CHP’de ön seçimle gelen isimlerin liste dışı kalması seçmeni nasıl etkiler?

Parti örgütleri kendi seçtikleri ve kendileriyle irtibatta olan vekilleri listede görmek ister. Örgüt coşkusunu korumak adına önemlidir bu. Aynı şekilde seçmen de aktif milletvekillerini görmek ister. Bu açıdan baktığımız zaman ben bu isimlerin elenmiş olmasını çok doğru bulmuyorum açıkçası.

 Selahattin Demirtaş’a tahliye çıkmadı. Adaylardan birinin tutuklu olması bu süreci ve dolayısıyla sonucu nasıl etkileyecek?

Yarışan liderlerden birinin tutuklu olması otomatik olarak liderler arasında bir eşitsizlik doğuruyor. Bu seçimde kilit seçmen gruplarından bir tanesi Kürt seçmenler. Doğu ve Güneydoğu oylarına bakacak olursak HDP ile AKP’nin bu bölgede varlık gösterebildiğini görüyoruz. Liderleri tutuklu olduğu için eğer Kürt seçmenler tepki gösterip sandığa gitmezler ise HDP’nin barajı geçmediği durumda buradaki milletvekilleri AKP’ye kaymış olacak.

Röportajın devamını okumak için: Seçime bir aya kala liderlerin karnesi