Milletvekili adayları seçmenlere seçim kampanyalarının önemli bir kısmını oluşturan sosyal medya platformlarından ulaşıyor.

 Türkiye, 32 milyon Facebook, 10 milyon Twitter kullanıcısıyla en aktif sosyal medya kullanan ülkelerin başında gelirken, milletvekili adayları da seçmenlere, seçim kampanyalarının önemli bir kısmını oluşturan sosyal medya platformlarından ulaşıyor.
“Akıllı telefonlar akıllı seçmen”

Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gülfem Saydan Sanver de “seçmenle kişisel iletişime geçilmesi”nin, başarılı bir kampanyanın en önemli unsuru olduğunu belirtti.

Dijital çalışmaların, seçmenle siyasetçi arasında bağ kurabilmede, seçmeni bilgilendirmede, motive etmede ve onu harekete geçirmede etkili bir yöntem olduğunu dile getiren Sanver, özgün, sahici ve insani duyguları ön plana çıkarmanın önemine işaret etti. Sanver, “Görsel, video, ikonografi kullanmak özellikle Twitter’da paylaşımları artıran bir unsur. Bazen bir kare fotoğraf binlerce kelimeye bedel ve milyonlara ulaşabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Sanver, seçmenin birden çok iletişim aracını aynı anda kullanabilen bir seçmen kitlesine dönüştüğünü dile getirerek, “Siyasetçilerin birden çok iletişim aracını aynı anda kullanması gerekiyor. Dijital kampanyalar sayesinde bugün karşımızdaki seçmen çok ekranlı bir seçmen haline geldi. Artık aynı anda birden çok iletişim aracını birlikte kullanabilen bir seçmen kitlesi var” dedi.

Yazının devamını okumak için: Sosyal medya seçmene ulaşmada önemli bir araç

“Kampanyayı doğru kurgulamak demek hedef kitlenizi doğru seçmek, konumunuzu ve söyleminizi doğru kurgulamak, iletişim mecralarınızı doğru seçmek ve bütçenizi de daha dengeli harcayabilmek demek. Başarılı bir kampanyanın sırrı budur!”

Kategoriler
Medya