Ödüllü siyasal iletişim uzmanı Gülfem Saydan Sanver SÖZCÜ’ye konuştu:

Sorbonne Üniversitesi’nden doktora derecesi olan siyasal iletişim uzmanı Dr. Gülfem Saydan Sanver, 30 Mart yerel seçimlerinde oylarını rekor düzeyde artıran Sarıyer’in CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç’in arkasındaki isim. Dr. Sanver, bu kampanya ile ABD’de siyaset iletişiminin Oscar’ı kabul edilen “Pollie Award”ı kazandı. Sanver’le yaklaşan seçimler ve partilerin stratejilerini konuştuk. Bu röportajı önce parti liderlerinin okumasını öneriyorum…

‘AKP SEÇMENİ KENDİNİ SUÇLANMIŞ HİSSETTİ’

– 17/25 Aralık süreci neden beklendiği gibi yansımadı sandığa?
Yolsuzluk iddiaları üzerinden kampanya yapmak geri tepiyor.  Bu iddialarla seçmen de bir müddet sonra kendisini suçlanmış gibi hissediyor. Çünkü senelerce oy vermiş AKP’ye. Seçmeni ürkütmemek gerekiyor. Ama muhalefet partileri bunu yapmadılar. AKP en başından beri böyleydi gibi bir söylem içine girdiler.
– Ne demeleri gerekiyordu?
“Bu insan senin o başta oy verdiğin insan değil. Senin değerlerini temsil eden o değil” diye göstermeleri gerekiyordu. Çünkü seçmenin de kendi değerlerinde tutarlı olduğunu görmeye ve bunun gösterilmesine ihtiyacı var.

‘YOLSUZLUKLARA ALIŞKIN KUŞAK’

– Tamam da cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk iddialarından söz ediyoruz.
Çocukluğumda en çok hatırladığım şey, yolsuzluk skandalları. Benim kuşağım için 17 Aralık yeni değildi. Muhtemelen genç jenerasyonlar için hiç önemli olmadı. Nitekim yerel seçim öncesi yaptığımız anketlerde net olarak çıktı ortaya; ilgilenmiyor insanlar yolsuzlukla!

Röportajın devamını okumak için: Yolsuzluk iddiaları, artık AKP’ye değil muhalefete oy kaybettiriyor!