Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC) Etik Kurulu, yayınladığı yeni bir bildiriyle ahlak dışı tutum sergileyen sektör profesyonellerine çağrıda bulunuyor.

Brexit ve ABD başkanlık seçimlerinde Facebook’un sağladığı verilerle kamuoyu algısında tahrifata yol açtığı için mercek altında olan İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambrdige Analytica, Avrupa siyasetinin de gündemini oldukça etkilemiş durumda.

Batılı toplumlarla özdeşleştirilen demokratik değerlerin bizzat batılı kaynaklarca zedelendiğini gösteren skandal sonrası ABD Federal Ticaret Komisyonu da devreye girerek Facebook hakkında soruşturma başlatmış, kısa süre içinde sosyal medya devinin hisse değerlerinde büyük kayıplar yaşanmıştı.

Cambridge Analytica’nın odağında olduğu tartışmalara Avrupa Siyasi Dnaışmanlar Derneği (EAPC) de, söz konusu şirketin “siyasi danışmanlık” alanında hizmet vermesi itibarıyla sessiz kalmadı.

Derneğin etik kurulu tarafından yapılan açıklamanın yanı sıra bir dönem derneğin başkanlığını üstlenen Öykü Dialogue International Ajans Başkanı Necati Özkan ve Element Strateji Yönetimi ve Danışmanlık Kurucusu Dr. Gülfem Saydan Sanver’in konu hakkındaki açıklamalarını bu haberde bulabilirsiniz.

Yazının devamını okumak için: Cambridge Analytica skandalında söz siyasi danışmanlarda