2007’de AKP, CHP ve MHP’nin seçim kampanyalarını Sorbonne Üniversitesi’nde doktora tezine dönüştüren siyasal iletişim uzmanı Gülfem Saydan Sanver, Türkiye’de seçmenlerin oy vereceği partiyi hangi kriterlere göre belirlediğini anlattı…

Siyasal iletişim uzmanı Gülfen Saydam Sanver, popüler dizilerin seçmen üzerindeki etkisini ve koralasyonunu araştırmış, bir dönemin reyting rekorları kuran Özcan Deniz’in Asmalı Konak dizisindeki ilişkileri ve güç tanımını Türkiye’deki siyasi liderlerin seçmenler üzerindeki etkisini karşılaştırmış. “Geleneksekçi kesim güce yönelik bir bağlılığı var. Bir grup kadına, Özcan Deniz’in oynadığı Asmalı Konak dizisindeki karakterlerden hangisi daha güçlü, neden daha güçlü sorusunu sorduk. Bu kadınlar; eğitimli ev hanımı, eğitimsiz ev hanımı eğitimli çalışan ve eğitimsiz çalışan kadınlardı. Ana karakterlerden konağın annesi ve gizli lideri “Sümbül Hanım”ı da sorduk kadınlara. Otoriter gelenekci kesim onu çok sevdi, nedenini ise söyle açıkladılar: ‘En güçlü o herkesi parmağında oynatıyor’, ‘en güclü o, oğluna da söz geçirebiliyor’, ‘en güclü o, herkesi asker gibi sıraya diziyor’ dediler. Aslında tam da Ortadoğu, Latin Amerika tipi lider bu. Daha liberal kesim ise tam tersi, konağın gelinini (Nurgül Yeşilçay) en güçlü kişi olarak görüdüklerini söyledi. Çünkü o gelin ailesine karşı çıkarak evden ayrılıyor ve sevdiği adamla evleniyor. Sümbül hanımı ise hiç ciddiye almıyorlar. Liberaller gelini,  “ O kendi kendine oyun oynuyor güçlü olduğunu sanıyor. Üç beş hizmetçiye ancak sözünü dinletiyor” diye yorumladılar. Liberaller ise ailesine karşı çıkmış bir kadını lider görüyor. Gelenekselciler daha otoriter, insanlara hükmeden, sözünü geçiren, bağıran çağıran, insanlara hükmeden lider görmek istiyorlar. Liberaller güç arayışında değil, daha ezber bozan birine odaklanıyorlar.”

TÜRKİYE’DE PRAGMATİK OY VE KARARSIZ SEÇMEN ÇOK

‘İdeolojik seçmeni seçim kampanyasıyla fikrini değiştiririm, oyunu döndürürüm’ demek imkansız. Türkiye’de kampanyalar 2-3 ay sürüyor, bu sürede kimse ideolojisinden dönmez, ama kararsızları döndürmek asıl hedef bu süreçte. Pragmatik oy çok fazla bizde ve kararsız seçmeni kampanya ile değiştirmek mümkün. Ama bunu kendi seçmeninin küstürmeden yapma gerekir. Örneğin sol bir partiye muhafazakar adayları çıkartıp cepteki oyları kaybetmemek lazım.
KÜLTÜREL KODU ÇÖZMEK SEÇİMİ KAZANDIRIR

Kampanya dönemlerinde dizilerin olduğu saatlerde saha çalışması konulmamalı. İnsanlar gelmiyorlar o toplantılara, gelseler bile gönüllü katılmıyorlar. Önce sevdiği diziyi izlemek istiyor seçmen. Seçmen diyor ki “sen benim kültürel kodumu tutturamıyorsun, sevdiğimiz dizinin saatini bile bilmiyorsun.” Partiler seçmenle aynı dili konuşmalı, onların ilgi alanlarını, dizilerini bilmeli.

Yazının devamını okumak için: Dizi saatlerinde seçim çalışması oy kaybettirir!