Bu seçimlerde seçmen davranışlarını hangi faktörler belirleyecek?

Seçimlerin her zaman için en belirleyici unsurlarından biri ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdur. Dolayısı ile bu seçimlerin de temel konusunun ekonomi olacağını düşünüyorum. Diğer yandan seçim kazanmanın önemli bir unsuru da psikolojik etkenlerdir. Seçmenlerde coşku yaratabilen kampanyalar arkalarına rüzgarı da alarak ciddi anlamda fark yaratabiliyor. Bu seçimde de heyecan yaratacak liderin seçimde başarılı olacağına inanıyorum.

Amerika’da yapılan son araştırmaya göre seçim tarihi yaklaştıkça kampanyalarının (mitingler, TV reklamları, ev ziyaretleri, sokak sokak gezmek, insanların ellerini sıkmak) seçmen üzerinde bir etkisi olmadığı belirtiliyor. Bizdeki durum da böyle mi?

Aslında etkisi olmuyor demek yerine etkisi azalıyor demek daha doğru olacaktır. Yapılan araştırmalar bize seçmenle uzun vadeli yani seçim süreci dışında kurulan ilişkilerin daha başarılı sonuçlar verdiğini gösteriyor. Kampanya dönemi süre olarak kısıtlı ve bu kısıtlı sürenin çok yoğun geçtiği bir dönemdir. Dolayısı ile bu dönemde liderlerin hepsi miting yapıyor, tüm parti örgütleri sahada geziyor, seçmenle ilişki  kurmaya çalışıyor. Dolayısı ile bu dönem en fazla bilgi kirliliğinin de yaşandığı dönem oluyor. Seçmen iletişim yoğunluğundan mesajları seçemez hale geliyor. Dolayısı ile adayın mesajını iletmesi daha zor oluyor. Diğer yandan bakacak olursak seçmen kendisi ile seçim dönemi iletişime geçen adayı oy istemek için geldiğini biliyor ve mesafeli yaklaşıyor. Bu da ikna sürecini zorlaştırıyor. Bu nedenle de seçmenle iletişim ne kadar erken başlarsa seçimde başarılı olma şansı o kadar yüksek oluyor.

Bizim kampanyalarda seçmeni en çok ne etkiliyor?

Lider her seçim kampanyasında çok etkili bir faktördür. Ama lider dışında ülkenin içerisinde bulunduğu durum, ekonomik veriler ve tabii partilerin vaat ve söylemleri de etkili oluyor. Kampanya açısından bakacak olursanız sahada yapılan yüzyüze görüşmeler seçmeni en etkileyen çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor.

Röportajın devamını okumak için: Sosyal medya en çok şehirli genç seçmen üzerinde etkili