Siyasal İletişimci Dr. Gülfem Saydan Sanver, “Adayların profilleri ve sosyal medya kampanyasının etkilerini” bianet’e değerlendirdi.

Dr. Saydan-Sanver’in sosyal medya yorumlarına ek olarak bir nevi sürpriz gündem olan dün Erdoğan’ın sözleri üzerine Twitter’de dünya gündeminde birinci sıraya oturan T A M A M hashtag’ini de sorduk.

“T A M A M” hashtag’i ve muhalefet adaylarının bu hashtag altındaki paylaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İttifak içerisinde bulunan partilerin yaşayabilecekleri en büyük zorluklardan biri ortak söylem ve ortak bir dil üzerinde birleşebilmeleri. Hatta acaba ortak slogan kullanabilecekler mi?

Bu nasıl bir slogan olacak ki hepsini birleştirecek diye düşünülürken Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefete bu sloganı verdi.

Sosyal medyada seçmenleri gülümseten, düşündüren farklı duygulara hitap eden binlerce tweet, post paylaşıldı.

Süleyman Demirel’in bir röportajında kampanya başarısıyla ilgili konuşurken “Lafı milletin ağzına vereceksin” dediğini okumuştum.
İşte tam da bunu görüyoruz.

Röportajın başında coşku duyan seçmen grubu seçimde öne çıkar demiştim ya işte bu noktada da bunun en tipik örneğini görüyoruz.

Düşünün ki bir tarafta son derece profesyonelce hazırlanılmış ve binlerce kişinin katıldığı bir manifesto tanıtımı ama salonda coşku yok; diğer tarafta bir kelimenin üzerine kendi kendine organize olan yüzbinler…

Bize yaklaşan kampanyaların tonlarıyla ilgili çok ciddi ipucu veriyor.

Seçim kampanyasıyla oy değişir mi?

Peki bu noktadan itibaren fikir değişikliği olur mu seçmende?

İdeolojik seçmen mümkün değil artık o geçti ve bitti geçmiş olsun. Ama zaten seçim dönemi odaklanılması gereken ana nokta, taban seçmeninden fire vermemek onun üstüne kararsız ve değişken seçmenleri katabilmek.

Şu anda Türkiye’de oldukça yüksek oranda bu kararsız seçmenler. Anketlerden anketlere de çok değişiyor ama nereden baksanız daha önceki hiçbir seçimde göremediğimiz oranda kararsız seçmen var.

Değişken seçmenler de var, değişken seçmenler şöyle oluyor. Bir seçim bir partiye bir seçim başka partiye oy veren seçmenler bu seçim dönemlerinde bir çekilip kim aklına yatıyor diye bakıyor.

Bu iki seçmen grubu zaten çok belirleyici oluyor ve şu anda onu çevirmek mümkün. Sadece bunları çevirse birçok grup açısından yeterli.

Röportajın devamını okumak için: “T A M A M Seçmen Coşkusunun En Tipik Örneği”